Menu

Wyszukiwanie

 

 Można posłuchać.

KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ

 

 

Dawna cerkiew prawosławna wzniesiona w 1870 r., obecnie kościół filialny parafii rzymsko-katolickiej w Krasnobrodzie, pw. św. Stanisława. Budynek położony w południowo-zachodniej części miejscowości, na działce o skłonie północnym, orientowany. Posiada cokół ceglany, ściany drewniane, konstrukcji wieńcowej, oszalowany.

Kościół złożony z małej kruchty, babińca otwartego na nawę, kwadratowej nawy oraz węższego od niej prosto zamkniętego prezbiterium. Od strony południowej prezbiterium - zakrystia.

W przedniej części nawy chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, ze schodami w narożniku płn.-zachodnim nawy.  Ściany i stropy przekryte boazerią. Ściany od zewnątrz oszalowane deskami przybijanymi poziomo.

Kruchta przekryta dachem dwuspadowym, babiniec i zakrystia dachem trójpołaciowym, nawa dachem czterospadowym, zakrystia jednospadowym. Wszystkie dachy pokryte blachą. Na środku dachu nawy znajduje się sygnaturka.

 

Dzwonnica została wybudowana w 1870 r. równolegle z cerkwią prawosławną. Wchodzi w skład zespołu kościelnego znajdującego się w południowo-zachodniej części miejscowości. Budynek położony w północo-zachodnim narożniku działki, przy bramie wjazdowej. Posiada cokół ceglany, ściany drewniane w konstrukcji szkieletowej, oszalowany.

Dzwonnica zbudowana na planie kwadratu, dwukondygnacyjna, nakryta dachem namiotowym, z szerokim okapem. W poziomie górnej kondygnacji po 3 otwory na każdą elewację, wypełnione żaluzjami drewnianymi.

Obiekty wpisane do rejestru zabytków pod numerem A/1516.

Powrót

Zegar

Dzisiaj jest

sobota,
22 września 2018

(265. dzień roku)

Święta

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę

Pielgrzymka paraf.

Różaniec za dzieci

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
226430

Statystyki

stat4u

Prognoza Pogody