Menu

Wyszukiwanie

 

 Można posłuchać.

KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ

 

 

Dawna cerkiew prawosławna wzniesiona w 1870 r., obecnie kościół filialny parafii rzymsko-katolickiej w Krasnobrodzie, pw. św. Stanisława. Budynek położony w południowo-zachodniej części miejscowości, na działce o skłonie północnym, orientowany. Posiada cokół ceglany, ściany drewniane, konstrukcji wieńcowej, oszalowany.

Kościół złożony z małej kruchty, babińca otwartego na nawę, kwadratowej nawy oraz węższego od niej prosto zamkniętego prezbiterium. Od strony południowej prezbiterium - zakrystia.

W przedniej części nawy chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, ze schodami w narożniku płn.-zachodnim nawy.  Ściany i stropy przekryte boazerią. Ściany od zewnątrz oszalowane deskami przybijanymi poziomo.

Kruchta przekryta dachem dwuspadowym, babiniec i zakrystia dachem trójpołaciowym, nawa dachem czterospadowym, zakrystia jednospadowym. Wszystkie dachy pokryte blachą. Na środku dachu nawy znajduje się sygnaturka.

 

Dzwonnica została wybudowana w 1870 r. równolegle z cerkwią prawosławną. Wchodzi w skład zespołu kościelnego znajdującego się w południowo-zachodniej części miejscowości. Budynek położony w północo-zachodnim narożniku działki, przy bramie wjazdowej. Posiada cokół ceglany, ściany drewniane w konstrukcji szkieletowej, oszalowany.

Dzwonnica zbudowana na planie kwadratu, dwukondygnacyjna, nakryta dachem namiotowym, z szerokim okapem. W poziomie górnej kondygnacji po 3 otwory na każdą elewację, wypełnione żaluzjami drewnianymi.

Obiekty wpisane do rejestru zabytków pod numerem A/1516.

Powrót

Zegar

Dzisiaj jest

piątek,
20 lipca 2018

(201. dzień roku)

Święta

Piątek, XV Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie bł. Czesława, prezbitera

Pielgrzymka paraf.

Różaniec za dzieci

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
218354

Statystyki

stat4u

Prognoza Pogody