Menu

Wyszukiwanie

 

 Można posłuchać.

KATOLICKIE RADIO ZAMOŚĆ

Wielka sobota

Powrót

Dzisiejszego dnia w Kościele trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie ze starym polskim obyczajem przy grobie czuwa warta, którą trzymają strażacy w galowych mundurach.
Pierwsze święcenie pokarmów rozpoczęło się w naszej parafii o godzinie 8.00 od modlitwy ciemną jutrznią. Warto przybliżyć symbolikę tego zwyczaju, który narodził się w VIII wieku, ale w Polsce znany jest dopiero od XIV wieku. W zależności od tradycji ludowych i symboliki chrześcijańskiej do koszyczka wkładano różne pokarmy. Początkowo święcono jedynie baranka wypieczonego z chleba, później zaczęto dokładać inne przysmaki. Dziś ważne jest, aby poświęconych zostało siedem podstawowych pokarmów: chleb, jajko, ser, wędlina, chrzan, ciasto i sól.
Chleb – w tradycji chrześcijańskiej jest najważniejszym z symboli, ponieważ przedstawia ciało Chrystusa. We wszystkich kulturach jest pokarmem niezbędnym do życia. Chleb zawsze gwarantował pomyślność i dobrobyt. Święcimy go na pamiątkę rozmnożenia chleba przez Jezusa i nakarmienia nim słuchających tłumów.
Jajko – to symbol odradzającego się życia i zwycięstwa nad śmiercią. Kiedyś wierzono, że dzielenie się nim z bliskimi wzmacnia rodzinne więzy.
Kiełbasa lub wędlina – symbolizują baranka paschalnego. Mięso zapewnia zdrowie, płodność, bogactwo.
Ser – symbolizuje pozytywną zależność między człowiekiem a siłami przyrody. Przez to, że pochodzi od krów, owiec i kóz, ma zapewnić rozwój stada zwierząt domowych.
Sól – to życiodajny minerał. Wierzono, że odstrasza zło. Sól oczyszcza i chroni od zepsucia – tak jak chrześcijanie, którzy są „solą ziemi”.
Chrzan – obrazuje ludzką siłę i krzepę fizyczną. Ma również wspomagać skuteczność innych święconych pokarmów.
Ciasto – do święconki zostało włączone jako ostatnie. Symbolizuje umiejętności i doskonałość.
Nie zapominajmy, że święcenie pokarmów to tylko jeden z elementów dzisiejszego dnia. Najważniejsza jest jednak adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa, którą możemy wyrazić następującymi słowami rozważań ks. Marka Chrzanowskiego: „Zasnąłeś, by mnie obudzić, by nowiną Twojego Zmartwychwstania powiedzieć do mnie: »Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych, a Ja zajaśnieję w twoim sercu«. Zasnąłeś, bym uwierzył, że Ciebie, Zmartwychwstałego mogę zobaczyć w Galilei – miejscu mojej codzienności i zmagania się z życiem. Ty tam będziesz na mnie czekał – zmartwychwstały i przebóstwiony, i nigdy nie zostawisz mnie samego.”
Tekst opracowany na podstawie źródeł internetowych i zdjęcia
Łucja O.

Zobacz Msze Św. z naszego kościoła

 

Transmisje Mszy Świętych i Nabożeństw z naszego Kościoła, można oglądać  wchodząc na YouTube Naszej parafii 

Zegar

Dzisiaj jest

wtorek,
31 stycznia 2023

(31. dzień roku)

Pielgrzymka paraf.

Różaniec Rodziców za Dzieci

Statystyki

stat4u

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
12143

Prognoza Pogody